Rozmowa z dr. Marcinem Sergiewem z Lubuskiego Centrum Ortopedii

W kwietniu tego roku mieliśmy zaszczyt organizować konferencję „Kończyna Dolna – co może nas zaskoczyć?” – kolejne spotkanie ortopedów na zamku Szpitalników św. Jana w Łagowie Lubuskim. To powrót do tradycji cyklicznych, naukowych konferencji ortopedycznych zainicjowanych przez LORO już w latach 60-tych XX wieku. Uczestniczyły w nich takie sławy polskiej ortopedii, jak prof. Wiktor Dega czy dr Lech Wierusz. Na temat tegorocznego wydarzenia i planów na 2020 r. rozmawiamy z dr. Marcinem Sergiewem z Lubuskiego Centrum Ortopedii im. dr. Lecha Wierusza.

Marcin Trydeński: Tegoroczna edycja konferencji „Kończyna Dolna – co może nas zaskoczyć?” była rekordowa pod wieloma względami – liczby uczestników, wystawców, sesji naukowych oraz udziału wybitnych wykładowców. Jakie są Pana pokonferencyjne opinie?

Marcin Sergiew: Uważam, iż udało nam się wspólnie stworzyć cykliczne spotkanie dla profesjonalistów, pozwalające na wymianę doświadczeń na wielu ortopedycznych płaszczyznach, które wbrew pozorom są bardzo odmienne – od urazów sportowych po endoprotezoplastykę rewizyjną dużych stawów.

M.T: Znamy już datę przyszłorocznego spotkania w Łagowie – 17 i 18 kwietnia. Planują Państwo zaproszenie do organizacji sesji wielu towarzystw – Polskie Towarzystwo Chirurgii Ręki, Polskie Towarzystwo Artroskopowe, Polskie Towarzystwo Barku i Łokcia czy Ogólnopolskie Studenckie Towarzystwo Ortopedyczne. Skąd taki pomysł i jakie są spodziewane efekty takiej wyjątkowej współpracy?

M.S.: Atrakcyjność każdej dyskusji powstaje w wyniku różnorodności spojrzeń na ten sam temat, ale także przy możliwości rozpatrywania nietypowych problemów klinicznych w gronie specjalistów od każdego elementu wchodzącego w skład narządu ruchu.

M.T.: Na czym polega magia i praktyczne znaczenie spotkań łagowskich?

M.S.: Spotykamy się na Zamku Joannitów nie jako eksperci posiadający wszelką możliwą wiedzę, ale jako profesjonaliści poszukujący sposobów na ulepszenie naszych działań medycznych w codziennej praktyce – każda pozyskana informacja jest cenna.

M.T.: Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś chirurgia kończyn dolnych i górnych?

Głównym, trudnym zadaniem dla każdego specjalisty medycznego w dzisiejszym świecie jest uświadomienie sobie, iż nie znamy odpowiedzi na wszystkie nietypowe pytania kliniczne stawiane nam przez życie zawodowe oraz naszych pacjentów. Dlatego tak ważna jest otwarta i życzliwa dyskusja w szerokim gronie.

fot. Katarzyna Zalewska

Strona konferencji: www.konczyna-dolna.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X