Z dr. Marcinem Sergiewem rozmawiamy na temat zbliżającej się konferencji „Schorzenia Kończyny Dolnej”. Wydarzenie odbędzie się 6-7 kwietnia 2018 r. na zamku Szpitalników św. Jana w Łagowie.
Spotkania ortopedyczne w Łagowie mają już swoją długą tradycję. Jak powstała ta wyjątkowa inicjatywa?
W 2001 roku Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedyczny SPZOZ (obecnie Lubuskie Centrum Ortopedii Sp. z o.o.) im. Lecha Wierusza był gospodarzem Dni Ortopedycznych, kolejnej edycji cyklicznej, ogólnopolskiej konferencji ortopedycznej o długoletniej tradycji. Po sukcesie tamtego wydarzenia naukowego rozpoczęliśmy dążenia do kontynuowania spotkań ortopedycznych w Zachodniej Polsce, w przepięknej miejscowości jaką jest Łagów Lubuski. Konferencje Schorzenia Stawu Kolanowego odbyły się w latach 2006, 2008 oraz 2012.
W jaki sposób miejsce spotkań – zamek Szpitalników św. Jana w Łagowie – wpływa na atmosferę wydarzenia?
Średniowieczny zamek Szpitalników św. Jana w Łagowie jest wymarzonym miejscem do organizacji obrad naukowych – poza wielkomiejskim hałasem, pośród lasów i jezior oraz w otoczeniu monumentalnych murów opowiadających historie sprzed wieków.
Organizatorem konferencji „Schorzenia kończyny dolnej”, która odbędzie się w dniach od 6 do 7 kwietnia jest Lubuskie Centrum Ortopedii. To jeden z najstarszych ośrodków ortopedycznych w Polsce. Jakie znaczenie ma historia i dzisiejsza działalność placówki dla polskiej ortopedii?
Działalność Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego w Świebodzinie rozpoczyna się niedługo po II Wojnie Światowej z inicjatywy twórcy Polskiej Szkoły Rehabilitacji, profesora Wiktora Degi z Poznania. Szpital od początku swojego istnienia zajmował się leczeniem schorzeń narządu ruchu u dzieci, stopniowo przekształcając się w pełnoprofilową placówkę ortopedyczno-rehabilitacyjną.
Konferencja uzyskała patronat honorowy lokalnych władz. Na czym polega pozamedyczny wymiar spotkania?
Wartość pozamedyczna konferencji może wyrażać się głównie jako część działalności naukowo-badawczej województwa lubuskiego, która obecnie ogniskuje się przede wszystkim w ramach Uniwersytetu Zielonogórskiego, aktywnie wspieranego przez władze samorządowe oraz wojewódzkie.